Pokazywanie postów oznaczonych etykietą drożdżowe. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą drożdżowe. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 28 listopada 2016

336# drożdżowe naleśniki




Cześć! Dzisiaj mam dla Was przepis na śniadanie mistrzów -> drożdżowe naleśniki z pysznym, orzechowym sosem! Zapraszam.

Przepis na 3-4 naleśniki:
10 g drożdży
1 łyżka cukru
1 łyżeczka kakao
1/2 szklanki mleka
2/3 szklanki mąki pełnoziarnistej
szczypta soli

Drożdże rozkruszyć i zasypać cukrem. Dodać lekko podgrzane mleko i wymieszać. Dodać mąkę, sól i kakao, ponownie wymieszać. Odstawić na ok. 10 minut.
Smażyć na nieprzywierającej patelni. Ja rozprowadzałam ciasto łyżką (jest gęste).
U mnie podane z: jogurtem greckim, bananem i sosem orzechowym.

Sos orzechowy:
1 łyżka masła orzechowego (może być w wersji crunchy)
2 łyżki syropu klonowego (opcjonalnie miodu)
1 łyżka soku z cytryny

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Polać gotowe naleśniki.


Przepis na naleśniki od Hani, a sos z Kwestii Smaku



sobota, 2 maja 2015

236# orkiszowe-drożdżowe gofry




Znane już gofry drożdżowe, w wersji orkiszowej. Z mnóstwem pysznych dodatków!

Przepis na 5 gofrów:
1 opakowanie suchych drożdży (7g)
3 łyżeczki cukru
3 łyżeczki oleju
1 szklanka mleka
1,5 szklanki mąki orkiszowej 
opcjonalnie ulubiony aromat 

Drożdże wymieszać z mąką. Mleko podgrzać (ma być ciepłe ale nie gorące). Wymieszać razem wszystkie składniki. Gdyby masa była bardzo rzadka dodać odrobinę mąki. Odstawić na 15 minut. Piec w rozgrzanej i natłuszczonej gofrownicy. Podawać z ulubionymi dodatkami.




sobota, 17 stycznia 2015

164# domowa chałka




Uwielbiam drożdżowe wypieki! A chałkę to już w ogóle :) dlatego postanowiłam ją zrobić sama, pierwszy raz. Wyszła przee-pyyy-szna! Mam nadzieję, że czasem mnie odwiedzacie na facebook'u, to już wczoraj ją widzieliście. Na zdjęciach została jej już tylko połowa. 

Zjadłam ją dzisiaj na śniadanie z ciepłym musem truskawkowym i gorącym mlekiem. 


na 1 dużą chałkę:
3 i 1/4 szklanki mąki pszennej
1 jajko
60 g cukru
4 łyżki roztopionego masła
pół łyżeczki soli
1 szklanka ciepłego mleka
1 opakowanie cukru wanilinowego (16g)
10 g suchych drożdży

Mąkę przesiać i wymieszać z drożdzami. Jajko roztrzepać w oddzielnej misce, dodać roztopione masło i mleko, wymieszać. Dodać do mąki, dosypać sól i cukier. Wyrabiać przez około 10 minut (ja to zrobiłam mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego). Przykryć ścierką i odstawić do wyrośnięcia na około 1- 1,5 godziny w ciepłe miejsce. 
Po tym czasie ciasto lekko wyrobić i podzielić na cztery części. Z każdej części uformować wałek, zlepić wszystkie wałki na jednym końcu i zapleść warkocz, tak jak na filmie. Odstawić do napuszenia na 40-60 minut. Posmarować jajkiem roztrzepanym z łyżką mleka, posypać dowolną kruszonką lub makiem. Piec 25-30 minut w 175 stopniach. 


przepis pochodzi z moichwypieków