Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ciasta. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ciasta. Pokaż wszystkie posty

sobota, 29 października 2016

333# ciastka pełnoziarniste z bakaliami



1 jajko
1/3 szklanki cukru brązowego
4 łyżki syropu klonowego/miodu
2 łyżki oleju 
szczypta soli
1 szklanka płatków owsianych
1/2 szklanki mąki pełnoziarnistej
1/2 szklanki bakalii (dowolnych, pokrojonych, u mnie np.: jagody goji, rodzynki, żurawina, orzechy)

Jajko. cukier, olej, syrop klonowy i sól wymieszać rózgą kuchenną. Dodać mąkę, płatki owsiane i pokrojone bakalie. Wymieszać. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Formować ciastka zwilżonymi dłońmi i układać w niewielkich odstępach od siebie. Piec ok. 10-12 minut, do zbrązowienia.






piątek, 30 września 2016

329# wysokobiałkowy sernik na zimno



Bardzo smaczny, delikatny sernik na zimno, z dodatkiem borówek w środku. Raczej z tych "fit" ;)
Idealnie pasowałyby jeszcze nasiona chia do środka, ale akurat mi zabrakło.

500 g jogurtu naturalnego (ja miałam bezlaktozowy)
200 g twarogu chudego
40 g odżywki białkowej (można pominąć, ale wtedy więcej dosłodzić)
40 g miodu (ok. 2 dużych łyżek)
25 g żelatyny
opcjonalnie: borówki (u mnie 260g, miałam mrożone)


Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie. Jogurt wlać do miski, dodać twaróg i zmiksować blenderem do uzyskania gładkiej i jednolitej masy. Dodać odżywkę białkową i miód.  Namoczoną żelatynę rozpuścić na małym ogniu (ja robiłam to w metalowym kubku) i odstawić do przestudzenia. Dodać borówki do masy sernikowej i wymieszać. Na koniec powoli wlewać przestudzoną żelatynę jednocześnie mieszając. Wylać do formy (u mnie tortownica 18cm) i wstawić do lodówki na min. 3 godziny. 
Podawać z dowolnymi dodatkami, u mnie np. wiśnie w sosie.

Makro 1/4 sernika bez dodatków:
B 28,5/W 26,1/ T 6 




czwartek, 14 lipca 2016

320# owsiane ciastka z gorzką czekoladą




Bardzo szybkie i proste ciastka owsiane, polane od spodu czekoladą. Nie są w  100% zdrowe, ale są o wiele lepsze niż kupne ciastka, naładowane chemią. Bardzo polecam!

150 g płatków owsianych górskich
100 g masła
1 duże jajko
100 g cukru trzcinowego
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
200 g gorzkiej czekolady


Płatki zmiksować w blenderze (niedokładnie na mąkę, mogą zostać większe kawałki). Masło roztopić i wymieszać z płatkami. Jajko z cukrem ubić na puszystą masę. Dodać mąkę i proszek do pieczenia. Połączyć razem z płatkami z masłem. 
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni, najlepiej z termoobiegiem. Na blasze wyłożyć papier do pieczenia i nakładać 1 łyżkę ciasta, jeżeli chcemy otrzymać większe ciastka, ponieważ bardzo rosną. Zachować spore odstępy pomiędzy ciastkami. Dla mniejszych ciastek polecam dać 1 łyżeczkę. 
Piec ok. 10 min do zarumienienia brzegów ciastek. Po upieczeniu ciastka są miękkie, po chwili twardnieją.

Czekoladę połamać na kawałki i roztopić. Smarować od spodu przestudzone ciastka. Odczekać aż czekolada zastygnie.

Smacznego!


Przepis pochodzi z moichwypieków.com







wtorek, 7 czerwca 2016

319# kruche babeczki z orzechami w słonym karmelu



Od marca czekały, aż je w końcu pokażę światu... Więc są! Kruche babeczki, wypełnione orzeszkami w słonym karmelu i polewa czekoladowa na wierzchu. Niebo w gębie ... ;)



Składniki na kruche spody:

160 g mąki pszennej
30 g kakao
60 g cukru pudru
szczypta soli
100 g masła (zimnego)
1 jajko

W wersji jasnej nie dodajemy kakao, a łyżeczkę mąki więcej.
Połączyć mąkę, kakao, cukier i sól. Masło pokroić na mniejsze kawałki i wsypać do suchych produktów. Rozcierać między palcami, aż powstanie "kruszonka". Dodać jajko i szybko zagnieść ciasto. Zawinąć w folię i zostawić w lodówce na 30-40 minut. 
Foremki do tartaletek wysmarować masłem. Palcami wylepić ciastem każdą tartaletkę i podziurkować widelcem. Piec w 200 stopniach, przez ok. 15 minut, do zrumienienia i wypieczenia.
Po chwili od wyjęcia z piekarnika ostrożnie wyjąć z foremek i odłożyć do ostygnięcia.

Środek:

puszka kajmaku (moja miała 400g)
200 g orzeszków ziemnych niesolonych
sól

Kajmak przełożyć do rondelka i podgrzać, co chwilę mieszając. Dodać orzeszki i dużą szczyptę soli, wymieszać. Spróbować i w razie potrzeby dodać soli. Soli należy dodać tyle, aby była dobrze wyczuwalna. Odstawić z ognia, przestudzić.

Wierzch:

3/4 szklanki śmietany
200 g gorzkiej czekolady

Czekoladę połamać na kawałki. Śmietanę podgrzać w garnuszku, dodać czekoladę i zdjąć z ognia. Odczekać 2 minuty i wymieszać do gładkości. Przestudzić.

Na kruche spody nakładać po łyżce orzeszków w karmelu oraz polewy czekoladowej. Można przyozdobić rozpuszczoną białą czekoladą lub np. karmelowym krokantem.








poniedziałek, 1 lutego 2016

304# wege ciasto marchewkowe



Z góry przepraszam za zdjęcia, no ale robiłam je wieczorem ;)
Przepis pochodzi z książki Kuchnia dla biegaczy- siła z roślin.

1 i 1/2 szklanki startej marchewki
1 średni banan
1 i 1/4 szklanki mąki owsianej (zmieliłam na drobno płatki owsiane górskie)
garść suszonej żurawiny
garść orzechów, posiekanych
1/3 szklanki cukru brązowego
1/3 szklanki oleju rzepakowego
łyżeczka cynamonu
szczypta soli
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Banana rozgnieść i zmiksować z cukrem, olejem i marchewką. W drugiej misce wymieszać mąkę owsianą, proszek do pieczenia, cynamon i sól. Połączyć zawartość obu misek. Dodać żurawinę i orzechy. 
Ciasto przełożyć do foremki (u mnie ta w kształcie serca, ale można w keksówce, będzie wyższe) i piec przez ok. 1h w 175 stopniach. 




piątek, 8 stycznia 2016

295# sernik świąteczny




Spód:
200 g ciasteczek korzennych
40 g masła

Ciasteczka pokruszyć (np. w blenderze), masło rozpuścić i wymieszać z ciastkami. Tortownicę o średnicy 24 cm wyłożyć na dnie pergaminem, wysypać masę ciasteczkową, równo rozłożyć, wklepać w dno. Podpiec w piekarniku w 180 stopniach przez ok. 10 minut.

Masa serowa:
750 g twarogu (ja miałam Piątnicę)
250 g mascarpone
2 jajka
1,5 łyżki skrobi ziemniaczanej
1 szklanka cukru
aromat rumowy do smaku (kilka kropli)

Wszystkie składniki razem zmiksować, krótko, aby nie napowietrzać masy, tylko do połączenia składników. Masę wyłożyć na ciasteczkowy spód. Piec w temperaturze 180 stopni, przez ok 45 minut. Masa powinna być ścięta i wypieczona, w razie potrzeby lekko wydłużyć czas pieczenia.
Wystudzić i schłodzić w lodówce minimum 2-3h.

Po wystudzeniu polałam roztopioną gorzką czekoladą i kandyzowaną skórką pomarańczową.

Bazowałam na tym przepisie



wtorek, 22 września 2015

285# ciacho cukiniowe z czekośliwką



Przepis pochodzi od porannych, lekko zmieniony w składnikach, na to co miałam pod ręką. Wyszło przepyszne! Na wierzchu domowa czekośliwka, którą ostatnio robiłam z węgierek, uwieeeelbiam!
A ja znowu na studiach :( więc pewnie będę zaglądać częściej niż w wakacje :)
Zapraszam na insta! Tam pojawiam się często! :)

55g mąki
20g odżywki białkowej (można zastąpić dodając więcej mąki)
10g kakao
łyzeczka cukru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 jajko
100g startej cukinii
50g jogurtu 

Wszystkie składniki wymieszać i piec w 180 stopniach przez 20 minut.



sobota, 8 sierpnia 2015

280# snickerdoodles





Bardzo proste, szybkie i przepyszne kruche ciasteczka! Polecam dodać masła min. 80% tłuszczu, wtedy pięknie pachną i smakują. Spokojnie wytrzymują dobrych kilka dni zamknięte w pudełku.
Przepis dokładnie jak na stronie Moje Wypieki



środa, 29 lipca 2015

278# ciastka na śniadanie? no problem! + LBA



Ciastka na śniadanie, dla mnie bomba! Pożywna, pełnowartościowa i w sumie dość szybka (10 minut pieczenia). Bardzo polecam :)
Ostatnio mało mnie tutaj, bo albo jestem gdzieś tam w świecie (ostatnio Kraków, Warszawa, Trójmiasto...), albo jem tylko banana i na trening, albo mam "fazę" na serek wiejski zczymśtam. Musicie mi wybaczyć, poprawię się! 
Tym razem zmykam nad jezioro, trzymajcie kciuki za pogodę! ;)

100g płatków (np. owsianych)
 2 łyżki orzechów
2 łyżki pestek słonecznika/dyni
1 łyżka sezamu
1 jajko
2 łyżki miodu
Sok i skórka z połowy cytryny
Szczypta cynamonu

Wszystkie skladniki dokladnie mieszamy razem. Formujemy ciasteczka (ja pomagalam sobie lyzka) i pieczemy ok. 10-12 minut w 180 stopniach.






Zostałam nominowana przez Ewę z Cooking ForEva do LBA, więc odpowiadam (z małym opóźnieniem, ale jest ;D). Baaardzo dziękuję Ci za nominację! 

1. Co najbardziej kochasz w gotowaniu?
To, że potem mogę pysznie zjeść :D

2. Co skłoniło Cię do założenia bloga?
Przyjaciele i znajomi mi podsunęli ten pomysł, łyknęłam i oto jest.

3. Co robisz gdy brakuje Ci pomysłów czy inspiracji?
Proste! Krążę w necie :) i czasami przeglądam gazety, np. magazyn Kuchnia jest bardzo fajny.

4. Jaka jest Twoja ulubiona kuchnia świata?
Myślę, że włoska, chociaż hiszpańska też jest super!

5. O jakim gadżecie kuchenny aktualnie najbardziej marzysz?
KITCHENAID!

6. Produkt, bez którego nie możesz się obyć.
Banany...

7. Czy masz inne pasje, poza gotowaniem? Jeśli tak, to jakie?
Troszkę biegam i fotografuję.

8. Kraj, do którego wybrałabyś się w podróż kulinarną.
Mało jeżdżę, więc każdy kraj byłby dla mnie super ;)

9. Z kim, z chęcią, byś coś ugotowała?
Nie mam kulinarnego idola, ale lubię popatrzeć na Okrasę, więc może mnie do siebie przygarnąć raz.

10. Potrawa, której smak najbardziej Cię rozczarował.
Na myśl przychodzą mi jedynie te wszystkie piękne egzotyczne owoce co się na święta pojawiają, w szczególności karambola.

11. Potrawa, której smak najbardziej Cie (pozytywnie) zaskoczył.
Sok z buraka

środa, 15 lipca 2015

270# pochwalę się!



Pod koniec czerwca dostałam zadanie... Tort na 60 osób! 
Z pomocą mamy podołałyśmy temu pysznemu zadaniu :)
Przepis na tort podawałam wcześniej, o tutaj, ten jest tylko powiększony ;)



czwartek, 4 czerwca 2015

254# pyszne ciasto z truskawkami




Pyszne, proste, szybkie ciasto z truskawkami. Spód z ciasteczek oreo, masa z mascarpone, kremówki i białej czekolady, wierzch z truuusskawek. Pycha!

A za nieobecność przepraszam, jeszcze trochę będę "w kratkę", sesja... I śniadania typu bułka+banan bo na trening iść szybko trzeba często ;)

Spód:
1 opakowanie ciastek oreo (chyba 154g ma)
1 duża łyżka masła

Masło roztopić, ciasteczka razem w kremem pokruszyć (np. w blenderze). Wymieszać z masłem. Wyłożyć do tortownicy 20-22 cm, uklepać. Wstawić do lodówki na czas przygotowywania masy.

Masa:
250 g mascarpone
200 g śmietany
1 łyżeczka żelatyny
1 tabliczka białej czekolady

Do dekoracji: truskawki

Czekoladę połamać na kawałki i roztopić. Żelatynę namoczyć w 2 łyżkach wody. Śmietanę i mascarpone włożyć do miski i ubijać, do otrzymania gęstego kremu, mieszadła miksera będą zostawiać ślad. Żelatynę rozpuścić nad palnikiem. Odstawić do przestudzenia. Do masy dodać ostudzoną czekoladę, zmiksować. Dodać żelatynę i ponownie zmiksować. Wyłożyć na schłodzony spód. Udekorować truskawkami.
Przechowywać w lodówce.





poniedziałek, 25 maja 2015

253# orkiszowa tarta z rabarbarem




Orkiszowa tarta z rabarbarem
Przepis tutaj


Wybywam na trochę z bloga, trzymajcie się. Po świeżości możecie zaglądać na mój profil na insta ;)


sobota, 23 maja 2015

251# torcik czekoladowo-miętowy



Hej! Dziękuję za wczorajsze piękne życzenia! :)
Oprócz wieży naleśnikowej zrobiłam sobie jeszcze torcik, w smakach które bardzo lubię mięta-czekolada. To połączenie jest jednym z moich ulubionych, zaraz po banan-masło orzechowe!
Ogólnie w smaku ekstra, dla miłośników mięty. Tylko... mój talent przy krojeniu blatów... Pozostawiam bez komentarza hahaha :D Narabia smakiem!

Przepis tu. Zamiast ekstraktu dodałam krople miętowe, z apteki ;)