Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ricotta. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ricotta. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 19 lipca 2016

323# ricottowe-pełnoziarniste gofry






60 g ricotty
40 g mąki pełnoziarnistej
20 g budyniu (u mnie bananowy)
1 jajko
ok. 1/4 szklanki wody
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka ksylitolu/stewi/etc.
szczypta cynamonu
dodatki np: 100g serka wiejskiego, 100g banana lub nektarynki, wiórki kokosowe

Białko oddzielić od żółtka. Białko ubić na sztywną pianę. Dodać żółtko i ricottę i zmiksować do połączenia. Mąkę wymieszać z budyniem, proszkiem do pieczenia, słodzidłem i cynamonem. Dodać do jajka i ricotty. Masę rozrzedzić wodą (lub mlekiem). Powinna być konsystencji gęstej śmietany.
Smażyć na rozgrzanej, lekko natłuszczonej gofrownicy. Podawać z ulubionymi dodatkami.
Chrupkość gofrów zależy od mocy gofrownicy.

Makro gofrów (+100g serka wiejskiego i 100g banana): ok. 500 kcal B30/W55/T18






sobota, 20 lutego 2016

313# ciacha z opiekacza





1 jajko
1 łyżka mielonego lnu
1 łyżka odżywki białkowej
2 łyżki mąki (dowolnej)
szczypta soli i cynamonu
1 łyżeczka cukru (ew. innego słodzidła)
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
mleko/woda do odpowiedniej konsystencji

Wszystkie składniki wymieszać ze sobą, aż do uzyskania gęstej konsystencji (gęstego ciasta naleśnikowego). Gdyby było za gęste dodać odrobinę mleka/wody, a za rzadkie- to mąki. 
Piec ok. 4-5 minut w lekko natłuszczonym opiekaczu (ważne! nie będą nam wtedy przywierać).
Podawać z ulubionymi dodatkami- u mnie gruszka, kiwi, ricotta i syrop daktylowy.




niedziela, 12 kwietnia 2015

226# pełnoziarniste leniwe z ricotty




                                              FACEBOOK - INSTAGRAM

Przepis podpatrzony oczywiście u Hani. Wyszły pyyyszne! :)
Pełnoziarniste kluski leniwe z ricotty z frużeliną jagodową:

125 g ricotty (pół kubełka)
1 białko jaja
1 łyżka curku (u mnie erytrol)
ok. 60 g mąki pełnoziarnistej
opcjonalnie ulubiony aromat

Wszystkie składniki wymieszać i zagnieść ciasto. Gdyby było za rzadkie dodać odrobinę mąki, ale nie należy dodawać jej zbyt dużo, bo kluski wyjdą twarde. Uformowac wałek podsypując mąką i odcinać kawałki ciasta. Wrzucać do gotującej się, lekko osolonej wody. Gotować chwilę, aż wypłyną na wierzch. Przełożyć na talerz, podaważ z ulubionymi dodatkami.


piątek, 30 stycznia 2015

177# placuchy z ricotty


Placki pełnoziarniste z ricotty z dżemem anasas/marakuja/mango

100g ricotty
50 g mąki pełnoziarnistej
15 g mąki pszennej
1 jajko
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cukru wanilinowego

Wszystkie składniki razem wymieszać i smażyć na patelni. Podawać z ulubionymi dodatkami.





czwartek, 29 stycznia 2015

176# tosty z ricottą, bananem i syropem daktylowym




Dzisiaj bardzo proste pyszności! Tosty pełnoziarniste, podpieczone w piekarniku, podane z ricottą, bananem, syropem daktylowym i prażonymi pestkami dyni/słonecznika. Do tego świeżo wyciskany sok :)



sok: pomarańcza, grejpfrut, jabłko


wtorek, 30 grudnia 2014

153# pieczony serniczek z ricotty na owsianym spodzie



Że niby minus piętnaście?! Dobra, dobra, jest zima, trzeba to ogarnąć. 3 pary spodni, 2 pary długich skarpet, 5 koszulek, 2 pary rękawiczek, opaska, czapka i szalik. Chyba wystarczy do biegania? 

A na śniadanie coś takiego. Granola z patelni na spodzie i ricottowa góra z bananem i suszoną żurawiną. Mniam! :)






Przepis na serniczek z ricotty

na spód:
2 łyżki płatków owsianych
pół łyżeczki sezamu
łyzeczka nasion (dynia, słonecznik, itp)
łyżeczka miodu
opcjonalnie dowolne orzechy

Na patelni rozpuszczamy miód. Wsypujemy płatki owsiane i mieszamy. Dodajemy resztę składników i ponownie mieszamy. Smażymy tak przez około 5 minut, na dość dużym ogniu, aż granola nabierze złotego koloru. Odstawiamy do czasu przygotowania serniczka.

serniczek:
125 g ricotty
1 jajko
25g mąki pszennej
kilka kropli aromatu waniliowego
pół banana, pokrojonego w plasterki
łyżeczka suszonej żurawiny

Ricottę mieszamy z jajkiej. Dodajemy mąkę i aromat, mieszamy. Na koniec dodajemy banana i żurawinę i jeszcze raz mieszamy. 
Na spód naczynia do zapiekania wysypujemy granolę, następnie masę serową. Pieczemy ok. 25 minut w 190 stopniach.


niedziela, 9 listopada 2014

118# katayef z ricottą i granatem



Katayef to arabskie placuszki zazwyczaj podawane podczas Ramadanu. Zazwyczaj są wypełnione kremem i orzechami. Swoją wersję podałam z pomarańczową ricottą, owocem granatu, orzechami włoskimi i miodem. Zrobienie ciasta jest banalnie proste, jedynie należy odczekać 15 minut, co się może nie spodobać 'głodomorom'. Placki smażymy z jednej strony, a następnie sklejamy je na brzegu tworząć jakby sakiewki. 


Pomysł i przepis z filozofii smaku  z moimi małymi modyfikacjami

Na ciasto:
1/2 szklanki mąki pszennej
1/4 szklanki mąki pełnoziarnistej
1/4 szklanki mąki kukurydzianej
1 szklanka mleka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka cukru pudru

Na wypełnienie:
1/2 opakowania ricotty (ok. 125g)
1 łyżeczka cukru pudru
kropelka aromatu pomarańczowego
Wszystkie składniki wymieszać.


W misce umieszczamy mąki, cukier i proszek do pieczenia. Dodajemy mleko i mieszamy trzepaczką. Odstawiamy na 15 minut (minimum). Następnie smażymy placuszki na oleju, wylewając małe, cienkie porcje ciasta. Smażymy na małym ogniu, tylko po jednej stronie, aż uzyskamy placuszki całe w bąbelkach. Nastepnie zdejmujemy je z patelni i ściskamy z jednego boku (jak na zdjęciu). Wypełniamy kremem, dajemy dodatki i polewamy miodem.






Na zdjęciu mam tylko jednego placuszka, chociaż zrobiłam takich kilka. Resztę usmażyłam jak normalne placuszki, ponieważ... Jestem leniuszkiem :D No co, niedziela jest, można!


środa, 5 listopada 2014

116# płatki żytnie x2


Zrób mi śniadanie. Ok.
A co robisz?
Mieszam!

Dokładnie, bez żadnej większej koncepcji, same dobre składniki, sycące i pełnowartościowe.

na jedną porcję:
3 łyżki płatków żytnich
1 łyżka płatków ryżowych
1 łyżeczka siemienia lnianego
1 łyżeczka sezamu
szklanka mleka

Wszystkie składniki wymieszać i gotować na średnim ogniu aż do zgęstnienia (ok. 5-7 minut).
Podawać z dodatkami. 
U mnie: ricotta, czekośliwka, mandarynka, suszona żurawina, pestki dyni, syrop daktylowy. 






Oby tylko przeżyć jutro... ;)

wtorek, 4 listopada 2014

115# znowu gofry z ricotty, ale...


Znowu ricottowe gofry, ale tym razem mocno waniliowe. Dodałam budyniu waliniowego, cukru wanilinowego i kropelke aromatu. Wyszły jak zwykle pyszne i chrupiącę (ale chrupkość to w większości zasługa jakości gofrownicy). Polecam każdemu, łatwe do wykonania, tylko potrzeba chwili czasu na przygotowanie ciasta ;)

100 g ricotty
1 jajko
1 łyżka cukru wanilinowego
20 g budyniu waniliowego (pół opakowania)
40 g mąki pełnoziarnistej (3 duże łyżki)
płaska łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka oleju
1/4 szklanki mleka

Jajko, cukier i ricottę utrzeć razem mikserem. Dodać budyń, mąkę, proszek do pieczenia i zmiskować. Ostatni raz zmiksować z olejem i mlekiem. Smażyć kilka minut w gofrownicy. Podawać z ulubionymi dodatkami.
U mnie to reszta ricotty, banan, starta gorzka czekolada i pestki słonecznika.








poniedziałek, 6 października 2014

99# ricotta banana waffles


Czuję się jakbym cofnęła się w czasie i jadła śniadanie z Hanią!
Zainspirowana jej goframi z ricotty, troszkę zmieniłam, troszkę dodałam i... Bomba! :)
Bardzo smakowały mnie i mojej rodzince.

pół opakowania ricotty (u mnie to było ciut więcej, ok 150g)
2 małe jajka
opakowanie budyniu bananowego z cukrem (40 g)
80 g mąki pełnoziarnistej
płaska łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka kakao
łyżka cukru
łyżka oleju

Ricottę utrzeć z jajkami, cukrem i olejem. Dodać mąkę i mleko, zmiksować. Smażyć w nagrzanej i lekko natłuszczonej gofrownicy (najlepiej o dużej mocy, gofry wychodzą bardziej chrupiące).
Podawać z ulubionymi dodatkami. U mnie to był naturalny serek homo i banan oczywiście :)





środa, 1 października 2014

96# omletomania i sushi



To, że jestem omletożercą wiadomo nie od dziś. I tak kolejny weekend, rodzinne śniadanie- omleciki! Tym razem ubiłam do nich białko. Efekt- zadowalający :)
Pierwsz wersja, na bogato, dla mamy! Z ricottą, bananem, suszoną żurawiną, pestkami dyni i syropem daktylowym.
Druga wersja moja, 3w1, część z resztą ricotty, część reszty czekośliwki i część nutelli + banan i dynia :)





Oraz moje domowe sushi, którę robiłam drugi raz w życiu. Z wędzonym łososiem, papryką, ogórkiem i majonezem. Pyszności :)


niedziela, 28 września 2014

93# dynia, dynia, dynia wszędzie


Przed Wami dyniowe placki! Te z trochę mniej zdrowych, bo mąka biała, i cukier... Ale za to jakie pyszne! :) Czasami można sobie pozwolić (a nawet trzeba!). Placki mięciutkie, pulchne i jedzone wspólnie z moimi gośćmi (co prawda tydzień temu, ale dopiero teraz je przedstawiam). 

Inspiracja z kwestii smaku
na baaardzo dużą porcję, dla 5-6 osób

400 g puree z dyni (dynię pokroić na kawałki i upiec w 200 stopniach do miękkości, następnie odkroić skórkę i zmiksować miąższ)
pół opakowania ricotty
3 duże jajka
3 łyżki oleju
2,5 szklanki mąki
3 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli

W misce wymieszać puree z dyni z ricottą, następnie wymieszać z jajkami i olejem, dodać cukier oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i solą. Zmiksować mikserem lub trzepaczką. Smażyć na patelni, na małym ogniu.

Podawać z cukrem pudrem, dżemem, nutellą, czekośliwką... Czymkolwiek lubicie :)




piątek, 26 września 2014

92# wytrawne placki z ricotta i szpinakiem


A dzisiaj na wytrwanie! Dawno takiego smaczku tutaj nie było. Pyszne połączenie ricotty i szpinaku. Niezwykle pulchne placki dzięki serkowi i ubitemu białku. Świetne, abrdzo polecam :)

Inspiracja : tu

3-4 kostki mrożonego szpinaku (taki "brykiet")
1 jajko
pół opakowania serka ricotta
1/4 szklanki mleka
2 łyżki mąki pełnoziarnistej lub innej mąki
szczypta granulowanego czosnku (lub ząbek świeżego)
szczypta soli i pieprzu

Rozmrożony szpinak mieszamy z żółtkiem, ricottą, mąką i mlekiem. Doprawiamy przyprawiamy. Ubijamy białko i delikatnie je dodajemy do reszty składników. Smażymy na tłuszczu lub bez (u mnie bez), na małym ogniu. 
Podawać z jogurtem albo jak u mnie ze śmietankowym serkiem ;)






czwartek, 28 sierpnia 2014

73# Ricotta PanKejk


A dzisiaj taki oto grubasek, dawno nie jadłam innego omleta poza owsianym ;)
Bardzo syty, przy tym pyszny.

Pół opakowania ricotty
1 jajko (żółtko i białko oddzielnie)
2 łyżki mąki pełnoziarnistej
odrobina mleka (do odpowiedniej konsystencji)
szczypta soli
pół łyżeczki poszku do pieczenia
łyżeczka cukru/miodu


Ricottę wymieszać z żółtkiem, mąką, solą, proszkiem do pieczenia i cukrem. Gdy konsystencja będzie bardzo gęsta dodać odrobinę mleka. W drugiej miseczce ubić białko na sztywną pianę. Delikatnie wmieszać białko do drugiej miseczki. Masa powinna być gęsta (ale spadająca z łyżki). Smażymy na małym ogniu, na natłuszczonej patelni.

Ja podałam z masłem orzechowym, nektarynką i bananem (oczywiście :D).

Smacznego :)