Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dynia. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dynia. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 24 listopada 2015

292# gofry dyniowe



Przepis prawie identyczny jak tu, z Moich Wypieków, ale dodałam trochę więcej mąki, bo ciasto było za lekkie i gofry nie byłyby chrupiące ;)





Z serkiem waniliowym i domową czekośliwką

piątek, 6 listopada 2015

290# zupa dyniowa z mleczkiem kokosowym



Z dynią to chyba jest tak, że albo się ją uwielbia albo nawet nie tyka. Ja z tej grupy pierwszej, a mój tata zdecydowanie z drugiej! :D

Przepyszna zupa dyniowa (zupa krem), na którą niestety nie podam dokładnego przepisu, bo robiłam go "na oko". Następnym razem postaram się odmierzyć składniki, obiecuję!

Potrzebujemy:
puree dyniowe (upieczona i zmiksowana dynia)
bulion rosołowy (u mnie około 1 szklanki)
1 mała cebula
mleko kokosowe z puszki 
sól, pieprz, papryka słodka i ostra, inne ulubione przyprawy
opcjonalnie grzanki do podania

Cebulę kroimy w małą kostkę i smażymy na łyżce oleju aż się zeszkli. Dodajemy puree dyniowe i bulion i zagotowujemy. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i innymi przyprawami. Dodajemy mleko kokosowe (u mnie ok. 1/4 puszki) do smaku, należy próbować jaka ilość mleka będzie pasowała do naszej zupy. 
Całość miksujemy blenderem i podajemy z grzankami. 



poniedziałek, 5 października 2015

287# placki serowo-dyniowe



200g surowej dyni startej na tarce
200 g białego sera
4 łyżki cukru trzcinowego (ew. ksylitol/stewia do smaku)
2 jajka (oddzielnie białka i żółtka)
ok. 4-5 łyżek mąki 
łyżeczka cynamonu
opcjonalnie 30g rodzynek
olej do smażenia

Dynię poddusić na patelni przez 5-7 minut aż zmięknie. Ostudzić (koniecznie!). 
Twaróg rozgnieść np. widelcem, dodać żółtka, cukier i opcjonalnie rodzynki. Wymieszać z dynią.
Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Dodać do masy serowo-dyniowej. Wymieszać, masa ma być gęsta. 
Smażyć na rozgrzanej patelni małe placuszki na złoty kolor. 




środa, 30 września 2015

286# koktajl z dynią




1 szklanka puree dyniowego (upieczona i zmiksowana dynia)
1 banan
250 ml mleka kokosowego
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka brązowego cukru

Wszystkie składniki ze sobą zmiksować. Podawać oprószone cynamonem.





czwartek, 27 listopada 2014

131# ciasteczka dyniowe



Bardzo smaczne, miękkie, puszyste ciastka dyniowe. Z lukrem cynamonowym, dodającym ciekawego aromatu.
Przepis znalazłam w magazynie "Kuchnia", a jest autorstwa Doroty Świątkowskiej.


Przepis na 20 sztuk:

125 g masła
110 g cukru
1 duże jajko
150 g puree z dyni
1 łyżeczka cukru wanilinowego
250 g mąki pszennej
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Na lukier: 1 szklanka cukru pudru, 1 łyżeczka cynamonu, 2-3 łyżki gorącej wody

Masło i cukry ucieramy mikserem na jasną, puszystą masę. Nadal miksując dodajemy jajko i puree z dyni. Do masy przesiewamy mąkę, cynamon, proszek do piecznia. Miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji. Wykładamy masę porcjami (ja to zrobiłam dwoma łyżkami, jedna nabierałam ciasto, drugą zsuwałam na blaszkę) na blaszkę wyłożoną pergaminem. Pieczemy 15 minut w 180 stopniach. 
Lukier: cukier i cynamon rocieramy z wodą. Gdy masa jest za gęsta dodajemy odrobinę wody, gdy za rzadka- odrobinę cukru. Lukrujemy ciastka, gdy trochę ostygną.





sobota, 22 listopada 2014

126# omlety dyniowo-pierniczkowe




Czy wszystkim już znudziła się dynia? Mam nadzieję, że nie, bo oto teraz ja wyjęłam moje zapasy puree z dyni... i będzie dyniowo! Dzisiaj omleciorrry dla rodziny, dyniowo-pierniczkowe. Pyszne, bardzo polecam!

na 1 porcję:
4 łyżki płatków owsianych
1 jajko
1 łyżka puree z dyni
płaska łyżeczka cukru wanilinowego
szczypta przyprawy do piernika

Wszystko wymieszać i zostawić na noc w lodówce. Rano na patelni rozgrzać tłuszcz i smażyć omlet z obu stron. 
Gdyby konsystencja była za rzadka można dodać łyżkę mąki, np. kukurydzianej.
Podałam z bieluchem, bananem, mandarynką, sosem daktylowym i pestkami.




wtorek, 28 października 2014

111# nie jestem fotogeniczny...


Nie jestem fotogeniczny, ale za to nadrabiam smakiem! I właściwościami!
Powiedział omlet owsiany.
Tym razem cukiniowo-kakaowo-owsiany. Uwielbiam takie śniadania :)

4 łyżki płatków owsianych
2 małe jajka
kawałek cukinii startej na tarce
łyżka kakao
2 łyżki mąki pełnoziarnistej

Wszystko razem wymieszać i zostawić na noc w lodówce. Rano dodać mąkę i usmażyć na tłuszczu lub bez. Ja smażyłam na oleju kokosowym.
Podałam z dżemem dyniowo-pomarańczowy i masłem orzechowym.




niedziela, 19 października 2014

106# post mocno dyniowy




Dostałyśmy z mamą dynię-giganta. Przedstawiam kilka pomysłów na wykorzystanie tego bardzo uniwersalnego warzywa.
Moje "zmagania" z dynią zaczęłam od zrobienia puree. Można je wykorzytać do zup, owsianek, placków oraz innych dań. Dynię pokroiłam na duże kawałki i upiekłam w 200 stopniach (do około godziny, aż będzie miękka). Następnie zblenderowałam. Popakowałam w pudełeczka i zamroziłam ;)


Zrobiłyśmy również dżem z dynii i pomarańczy z przepisu wg mojewypieki.com



 Na obiad mama zaserwowała zacierki z puree dyniowym (mniam!)







A na koniec zrobiłam ciasto dyniowe, w stylu ciasta marchewkowego. Dynia była surowa, starta na tarce (jak w cieście marchewkowym), w środku są orzechy włoskie. Ciasto z tych cięższych, wilgotnych. Z polewą z serka śmietankowego, masła i cukru pudru.


Miłego wieczoru! :)

niedziela, 28 września 2014

93# dynia, dynia, dynia wszędzie


Przed Wami dyniowe placki! Te z trochę mniej zdrowych, bo mąka biała, i cukier... Ale za to jakie pyszne! :) Czasami można sobie pozwolić (a nawet trzeba!). Placki mięciutkie, pulchne i jedzone wspólnie z moimi gośćmi (co prawda tydzień temu, ale dopiero teraz je przedstawiam). 

Inspiracja z kwestii smaku
na baaardzo dużą porcję, dla 5-6 osób

400 g puree z dyni (dynię pokroić na kawałki i upiec w 200 stopniach do miękkości, następnie odkroić skórkę i zmiksować miąższ)
pół opakowania ricotty
3 duże jajka
3 łyżki oleju
2,5 szklanki mąki
3 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli

W misce wymieszać puree z dyni z ricottą, następnie wymieszać z jajkami i olejem, dodać cukier oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i solą. Zmiksować mikserem lub trzepaczką. Smażyć na patelni, na małym ogniu.

Podawać z cukrem pudrem, dżemem, nutellą, czekośliwką... Czymkolwiek lubicie :)