Pokazywanie postów oznaczonych etykietą sezam. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą sezam. Pokaż wszystkie posty

środa, 19 listopada 2014

125# chia w omlecie



Jeszcze szaro, jeszcze zimno, jeszcze RANO. 
Chia w omlecie? Jasne! Świetny, słodki (od dodatku banana) omlet, bardzo pożywny i zdrowy.

Omlet owsiany z chia 

1 łyżka nasion chia
3 łyżki płatków owsianych
2 łyżki mleka
2 małe jajka
pół rozgniecionego banana

Wszytko wymieszać razem i zostawić na noc w lodówce. Rano dodać banana i smażyć na np. oleju kokosowym. Podałam z tahini i resztka banana.


LOOK! This omlette is similing to you! Have a nice day :)




czwartek, 13 listopada 2014

122# płatki jaglane z bananem i domowym tahini!



W końcu pamiętałam, żeby kupić sezam. Więc spróbowałam zrobić w domu zachwalane przez wszystkich tahini. No i wyszło :) bardzo dobre, w smaku prawie jak chałwa!

Płatki jaglane na mleku

3 łyżki płatków jaglanych
szklanka mleka (dowolnego)
pół banana
1 łyżeczka miodu

Wsypujemy do garnuszka płatki, dodajemy mleko i pokrojonego banana oraz miód. Gotujemy całość na średnim/dużym ogniu przez około 3-5 minut. Podajemy z dodatkami.


Domowe tahini (masło sezamowe?)

1 szklanka ziaren sezamu
2-3 łyżki oleju
1 łyżka miodu

Ziarna prażymy na suchej patelni przez kilka minut, uważając aby ich nie przypalić (żeby tahini nie było gorzkie). Czekamy chwilę aż przestygnie. Wsypujemy do blendera i zaczynamy mielić. Powoli dodajemy po łyżce oleju. Łącznie miksowanie może zająć nawet 10 minut. Nalezy robić przerwy, aby nie przegrzać blendera. Na koniec dodać miód i zmiksować. Im dłużej miksujemy, tym konsystencja rzadsza. Przelać do słoiczka i przechowywać w lodówce.
Z przepisu wyjdzie mały słoiczek tahini.





sobota, 9 sierpnia 2014

60# ananasówka :D


Wczoraj była taka pogoda, że zdjęcia wyszły strasznie ciemne. Ale za to było smacznie!

Pół świeżego ananasa
2 łyżki płatków owsianych
2 łyżki płatków żytnich
łyżeczka siemienia
łyżeczka sezamu

Ananasa obrać, pokroić na kawałki i zblenderować. Dodać płatki, zmieszać i zostawić na noc w lodówce.



czwartek, 24 lipca 2014

okrągłe 50#! sezamkowy twarożek


Jako, że to już 50 post z przepisem, dzisiaj serwuję sezamkowy twarożek!
Baaaardzo mi smakował, a jest taki prosty do wykonania.
Inspiracją był chałwowy twarożek.

A więc, potrzebujemy:
2-3 łyżek sezamu
200g dowolnego twarogu (ja miałam chudy)
łyżeczkę miodu (lub innego słodzidła, do smaku)
kilka łyżek jogurtu/kefiru (zależy czy woli gęstszą czy rzadszą konsystencję)

Po pierwsze, sezam prażymy na suchej patelni aż zbrązowieje. Potem wrzucamy go do blendera i mielimy aż będzie drobniutki. Dodajemy twaróg i kefir i miksujemy, aż powstanie gładka masa. Na koniec słodzimy. Jeżeli chcecie, aby wasz twarożek był gęstszy to wtedy dodajecie mniej kefiru oczywiście, i na odwrót. 

Podałam z bananem i sezamem. Później podprażyłam jeszcze płatki owsiane i wszystko razem wymieszałam i było pełnowartościowe śniadanko :)



środa, 23 lipca 2014

49# fasolka z sezamem, porem i fetą


ok. 200 g fasolki
1/4 pora
łyżka sezamu
1 ząbek czosnku 
łyżka fety

Fasolce odcinamy końcówki i gotujemy we wrzątku do miękkości. Na suchej patelni prażymy sezam i przesypujemy na chwilę do miseczki. Na tej samej pateli rozgrzewamy łyżeczkę oliwy z oliwek i podsmażamy pokrojonego na plasterki pora i ząbek czosku (około 3-4 minut). Następnie wrzucamy na patelnię fasolkę i sezam. Mieszamy wszystko razem i chwilę podsmażamy. Przekładamy na talerz i dekorujemy pokruszoną fetą.


Inspirowane przepisem od E.Chodakowskiej
Aleeeeż to było dobre! :)