Pokazywanie postów oznaczonych etykietą mąka pełnoziarnista. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą mąka pełnoziarnista. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 28 listopada 2016

336# drożdżowe naleśniki




Cześć! Dzisiaj mam dla Was przepis na śniadanie mistrzów -> drożdżowe naleśniki z pysznym, orzechowym sosem! Zapraszam.

Przepis na 3-4 naleśniki:
10 g drożdży
1 łyżka cukru
1 łyżeczka kakao
1/2 szklanki mleka
2/3 szklanki mąki pełnoziarnistej
szczypta soli

Drożdże rozkruszyć i zasypać cukrem. Dodać lekko podgrzane mleko i wymieszać. Dodać mąkę, sól i kakao, ponownie wymieszać. Odstawić na ok. 10 minut.
Smażyć na nieprzywierającej patelni. Ja rozprowadzałam ciasto łyżką (jest gęste).
U mnie podane z: jogurtem greckim, bananem i sosem orzechowym.

Sos orzechowy:
1 łyżka masła orzechowego (może być w wersji crunchy)
2 łyżki syropu klonowego (opcjonalnie miodu)
1 łyżka soku z cytryny

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Polać gotowe naleśniki.


Przepis na naleśniki od Hani, a sos z Kwestii Smaku



sobota, 20 lutego 2016

313# ciacha z opiekacza





1 jajko
1 łyżka mielonego lnu
1 łyżka odżywki białkowej
2 łyżki mąki (dowolnej)
szczypta soli i cynamonu
1 łyżeczka cukru (ew. innego słodzidła)
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
mleko/woda do odpowiedniej konsystencji

Wszystkie składniki wymieszać ze sobą, aż do uzyskania gęstej konsystencji (gęstego ciasta naleśnikowego). Gdyby było za gęste dodać odrobinę mleka/wody, a za rzadkie- to mąki. 
Piec ok. 4-5 minut w lekko natłuszczonym opiekaczu (ważne! nie będą nam wtedy przywierać).
Podawać z ulubionymi dodatkami- u mnie gruszka, kiwi, ricotta i syrop daktylowy.




wtorek, 25 sierpnia 2015

283# naleśniki z malinami





Naleśniiiiki!

30g mąki pszennej
30g mąki żytniej
pół szklanki mleka
szczypta soli
jajko
1 łyżeczka cukru (u mnie trzcinowy)

Wszystkie składniki razem dokładnie wymieszać i smażyć na lekko natłuszczonej patelni.
Podałam z serkiem waniliowym i malinami w środku, na wierzchu nutella, maliny, sezam i cukrowe serduszka.




niedziela, 24 maja 2015

252# maślankowe pełnoziarniste placki



Maślankowe, pełnoziarniste placki. Podane z dżemem brzoskwiniowym, masłem orzechowym, suszoną żurawiną, jagodami goji, pestkami słonecznika i syropem z agawy.

100 ml maślanki
1 jajko
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cukru
szczypta soli
mąka pełnoziarnista 

Mieszamy jajko i maślankę. Dodajemy cukier, proszek do pieczenia, sól i mąkę. Mąki tyle aby konsystencja była gęstego ciasta naleśnikowego.  Smażyć na średnim ogniu.




poniedziałek, 11 maja 2015

243# omlet z wiejskiego



100 g serka wiejskiego
1 jajko
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
mąka pełnoziarnista

Jajko mieszamy z serkiem. Dodajemy cukier i proszek do pieczenia. Dodajemy mąkę, do momentu uzyskania bardzo gęstej masy, nie spadajacej z łyżki. Smażymy na średnim ogniu przez kilka minut.
U mnie podany z kiwi i orzechami.




poniedziałek, 27 kwietnia 2015

232# naleśnikiiii




Pełnoziarniste naleśniki nadziane twarogiem i domową frużeliną truskawkową, podane z miodem, pestkami słonecznika i pomarańczą.


Miłego dnia ;)



środa, 22 kwietnia 2015

231# placuszki z chia




Jak komuś znudziły puddingu chia, to polecam! :) Puchate, delikatne placuszki, z ulubionymi dodatkami. 


1 łyżka nasion chia
2 łyżki płatków owsianych
1 łyżka mąki (dowolnej)
1 lyżka mielonego lnu (można pominąć)
3 łyżki mleka
1 jajko
1 łyżeczka cukru
duża szczypta proszku do pieczenia
szczypta cynamonu

Płatki owsiane zalać wrzątkiem do poziomu płatków i odstawić na kilka minut do napęcznienia. Chia wymieszać z rozbełtanym jajkiem i mlekiem. Odstawić na kilka minut, żeby chia napęczniała ( minimum 5 min). Dodać napęczniałe płatki owsiane, mąkę, mielony len, cukier, proszek do pieczenia i cynamon. Smażyć na średnim ogniu przez kilka minut.
Ja smażyłam na oleju kokosowym. Podałam z bananm i domową frużeliną truskawkową.




wtorek, 21 kwietnia 2015

230# placuszki z tahini






4 łyżki mąki pełnoziarnistej
5 łyżek mleka
1 jajko
1 duża łyżka tahini
1 łyżeczka cukru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Wszystkie składniki ze sobą zmiksować na gładką masę. Smażyć na średnim ogniu przez kilka minut. Podawać z ulubionymi dodatkami.






niedziela, 12 kwietnia 2015

226# pełnoziarniste leniwe z ricotty




                                              FACEBOOK - INSTAGRAM

Przepis podpatrzony oczywiście u Hani. Wyszły pyyyszne! :)
Pełnoziarniste kluski leniwe z ricotty z frużeliną jagodową:

125 g ricotty (pół kubełka)
1 białko jaja
1 łyżka curku (u mnie erytrol)
ok. 60 g mąki pełnoziarnistej
opcjonalnie ulubiony aromat

Wszystkie składniki wymieszać i zagnieść ciasto. Gdyby było za rzadkie dodać odrobinę mąki, ale nie należy dodawać jej zbyt dużo, bo kluski wyjdą twarde. Uformowac wałek podsypując mąką i odcinać kawałki ciasta. Wrzucać do gotującej się, lekko osolonej wody. Gotować chwilę, aż wypłyną na wierzch. Przełożyć na talerz, podaważ z ulubionymi dodatkami.


czwartek, 26 marca 2015

214# placki pełnoziarniste z jabłkiem





Pyszne, proste i zdrowe! Znane z dzieciństwa, w lekko zmienonej wersji :) polecam!

1 jajko
3 duże łyżki mąki pełnoziarnistej
mleko do odpowiedniej konsystencji
1 łyzeczka mielonego lnu
1 łyżeczka cynamonu
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cukru (u mnie erytrol)
1/2 jabłka

Jajko rozkłócić w miseczce. Dodać mąkę i wymieszać. Powoli dodawać mleko, aż uzsykamy masę gęstszą niż na naleśniki. Dodać mielony len, cynamon, proszek do pieczenia i cukier. Ponownie wymieszać. Jeżeli masa jest bardzo gęsta dodać odrobinę mleka, jeżeli za rzadka- dodać mąki. Jabłko obrać i wykroić gniazda nasienne. Pokroić na małe kawałki i wmieszać do ciasta. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu na średnim ogniu.
U mnie podane z cynamonem i płatkami migdałów.




środa, 11 marca 2015

205# Gofry marchewkowe




Placki, omlety, ciasta marchewkowe... Wszystko znane i lubiane, więc dlaczego by nie w gofrach? Pyszne, sycące, korzenne w smaku, boskie! Tylko moje lenistwo było zbyt wielkie i nie chciało mi się ubijać białek, więc tylko zmieszałam wszystko razem. Gofry straciły może trochę na szrupkości, ale i tak były pyszne!

Przepis na 2 sztuki:

1 mała marchewka (starta na tarce o dużych oczkach)
1/2 szklanki mąki pełnoziarnistej
1 małe jajko
1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
duża szczypta cynamonu
szczypta przyprawy korzennej do piernika
1 łyżeczka cukru/miodu/itp. (u mnie erytrol)
1 łyżeczka oleju
mleko do rozrzedzenia

Wszystkie składniki oprócz mleka wymieszać ze sobą. Powoli dodawać mleko, aż uzyskamy konsystencję gęstszą od ciasta naleśnikowego. Smażyć w dobrze nagrzanej gofrownicy przez ok. 5 minut (aż się zarumienią).
Podałam z serkiem bieluchem, migdałami i cynamonem.





niedziela, 8 marca 2015

202# białkowe placki z borówkami




Cała porcja (9 placuszków, bez dodatków) to ok. 290 kcal B18/W38/T9

120 g białek (miałam mrożone, ze świeżych 2 z dużych jajek)
2 łyżki mąki pełnoziarnistej
1 łyżeczka mielonego siemienia lnianego
1/2 łyżeczki słodzidła (u mnie erytrol)
2 kostki gorzkiej czekolady (min. 70% kakao)
garść mrożonych borówek

Białka ubić na sztywną pianę. Delikatnie wmieszać mąkę, siemię, słodzidło, pokrojoną gorzką czekoladę. Na koniec dodać borówki i ponownie wymieszać. Smażyć na rozgrzanej teflonowej patelni. 
Podałam z miodem i orzechami włoskimi.




czwartek, 19 lutego 2015

192# omlet z przypadku



Co to był za przypadek... Spieszyłam się, miałam mało czasu, 3 składniki i mikser... Wszystko "na oko"... A wyszło to piękne, puszyste cudo! Boskie śniadanie! A moja ochota na słodkie chyba sięga zenitu... :P 
Wyjeżdżam na weekend, trzymajcie się ciepło!

Przepis "na oko"
2 białka
100 g serka homogenizowanego
ok. 50 g mąki pszennej pełnoziarnistej (aż konsystencja będzie w miarę gęsta)

Białka ubić na sztywną pianę. Dodać serek i delikatnie miksujemy. Dodać mąkę i ponownie delikatnie miksować, aż składniki się połączą. Smażyć na patelni z nieprzywierającą powłoką.
U mnie z bananem i maslem orzechowym.




środa, 28 stycznia 2015

175# prosty chlebek bananowy



3# zdrowe słodkości

Tym razem wypiek już z dodatkiem mąki, ale pełnoziarnistej. Cały wypiek składa się z  3 głównych składników, jest bardzo prosty i szybki. Podkradziony z peanutbuttermonster :) U mnie pojawił się z dżemem, bo masła orzechowego zabrakło (CO ZA BŁĄD!!!), ale mój chłopak jadł z i bardzo polecał :)

3 banany 
1 duże jajko
100g mąki pełnoziarnistej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli, cynamon do smaku

Banany pokroić w plasterki i zblenderować z jajkiem na gładką masę. Dodać mąkę, proszek do pieczenia, sól i cynamon, wymieszać. Przełożyć do foremki (u mnie urocza małpka) i piec około 40 minut w 180 stopniach. 




P.S. trzymajcie kciuki za dzisiejszy egzamin... Biomechanika... Test WIELOkrotnego wyboru...